Кръгла маса "Транспортна свързаност"

На 12.12.2024 г. от 10:00 ч. в Международен конгресен център Бургас, гр. Бургас, зала "Форос" се състоя дискусионна кръгла маса на тема „Свързаност и устойчиво сътрудничество в региона на Черно море – иновационен потенциал и перспективи за развитие“

Събитието бе организирано от Министерството на транспорта и съобщенията на Република България, в качеството му на Национален координатор на Общия дневен ред за Черно море (CMA) и Морски клъстър България (МКБ), като Национален хъб към Черноморския механизъм за подпомагане изпълнението на СМА (BSAM).

Кръглата маса имаше за цел да:

  • Идентифицира текущите предизвикателства и пречки в свързаността на Черно море.
  • Подчертае потенциала за иновативни технологии и нови енергийни източници в морския транспорт.
  • Улесни обмена на знания и добри практики от други морски региони.
  • Насърчи партньорства за съвместни проекти, които подкрепят икономическия растеж и устойчивото развитие.

Г-жа Илзе Атанасова – председател на МКБ откри срещата с приветствие към участниците, като подчерта, че регионът на Черно море отдавна има ключова роля като свързващо звено между Югоизточна Европа и глобалната общност. Последните глобални събития след 2020 г., белязани от значителни смущения и трансформационни промени, подчертаха необходимостта от устойчиви и иновативни транспортни решения. Разрешаването на тези предизвикателства и възползването от свързаните с тях възможности могат значително да подпомогнат икономическото и устойчиво развитие на региона.

Г-жа И.Атанасова даде думата на г-н Живко Петров – зам.министър на Министерството на транспорта и съобщенията за кратко приветствие. Думата бе дадена и на г-жа Andreea Strachinescu, началник отдел, Генерална дирекция „Морско дело и рибарство“ (DG MARE), която изрази пълна подкрепа, ако има стартъпи за това начинание. От името на домакините, Община Бургас, зам.кмета г-жа Весна Балтина, както и зам,кмета г-жа С.Апостолова на Община Варна също приветстваха участниците.  

В кръглата маса взеха участие представители на местната власт, както и на държавната администрация в лицето на Министерството на транспорта и съобщенията, ДППИ, ИА „Морска администрация“, БАН и други. От страна на бизнеса бяха представители на  Порт Бургас, БАКБА и други частни фирми.

По време на дискусията Община Бургас споделиха своя опит във връзка с оперирането на двата каботажни пасажерски кораби обслужващи дестинацията Бургас - о.Анастасия и трудностите през които са преминали. Считат обаче, че крайният резултат е успех за тях от гледна точка на предоставяне на една много атрактивна услуга за гражданите и гостите на гр. Бургас. В момента се разработва с тяхна подкрепа проект за морска връзка Бургас – Истанбул, който се очаква да започне през м.април следващата година. Споделиха, че трудности има и за съжаление не чувстват подкрепа от страна на държавата. Считат, че един проект за транспортна свързаност между черноморските пристанища би повлиял много позитивно върху икономическото и културно развитието на региона.

Последователно се изказаха представители и на останалите държавни институции, както и г-жа Nino Bagdavadze, която е ръководител на отдел „Международни отношения“ към Агенция за морски транспорт, Грузия.

От името на морския бизнес г-н Д.Дойчев потвърди готовност за участие в публично-частно партньорство заедно с общините, което би дало необходимия тласък на начинанието. От името на БАКБА, г-н Г.Рахнев също изрази готовността на фирмите от морския бизнес да се включат със своя професионализъм при опериране на подобни кораби, но и че трябва да се помисли и за транспортна свързаност не само за пасажери, но и за транспорт на товари. Счита също, че държавата трябва осезаемо да подпомогне такъв проект и най-важното е, да се подпомогне генерирането на стоки и товари, за да има какво да изнасяме.

Общото становище от страна на местните и държавни институции, както и от морския бизнес бе, че имат интерес, желание и са мотивирани към подобен проект, който би улеснил мобилността на хора, стоки и услуги по най-бърз начин между начална и крайна точка, но и с най-малки разходи, което бе разширило значително икономическите и културни връзки в черноморския регион. Същевременно, без съмнение такъв проект ще бъде от голяма полза за гражданите на тези страни. Независимо, че в момента в региона се води война, тя рано или късно ще спре и всички заинтересовани страни трябва да бъдат готови за посрещане нови предизвикателства.

По време на втората част на дискусията, която бе посветена на начините и техническите средства с които биха могли да се осъществи подобен проект, интересна бе презентацията на г-н Андрей Станев, фирма „Галера“ ООД, която е построила едно от корабчетата за Община Бургас и едно за Община Силистра. Стремежът на компанията е, корабите, които те проектират и строят, да са максимално екологически чисти. Поради тази причина, те са се насочили към кораби, които се задвижват с електричество, а от съвсем наскоро, в сътрудничество с БАН, и с водородно гориво. Любопитно бе изказването на г-н Благой Бурдин от Центъра за компетентност “ХИТМОБИЛ” към БАН, в който експериментират проект за задвижване на двигател на лек автомобил с използване на водородно гориво. Той информира, че в момента дори лично тества такъв автомобил и неговите впечатления са отлични от използваното гориво и динамичните характеристики, като подчерта, че са взети мерки за неговата безопасност. Точно такава система вероятно ще използват при съвместната си разработка с фирма „Галера“.

Г-н Станев информира, че освен източникът на енергия за задвижване, голямо внимание обръщат на корпуса на съдовете, които строят. Чрез ходови изпитания в Института за хидро и аеродинамика са стигнали са до извода, че много по-голямо предимство ще дадат корпусите с динамични подводни криле. В дискусията се включи и представител на испанска фирма – г-н Manuel Fraga от фирма „Foilchemy“, Испания, с които „Галера“ си партнира и която е разработила такива подводни криле. Г-н Fraga   изтъкна техните очевидни предимства.

Срещата завърши, като общото впечатление бе, че посоката е правилна и трябва чрез обединени усилия на всички заинтересовани страни, да се направят стъпки към реализация на този изключително перспективен проект.

В кръглата маса от страна на БАКБА участваха С.Крайчев – директор на БАКБА, Г.Рахнев и М.Рахнев - Феър Уотърс – член на БАКБА. 

MKB2

MKB3

MKB4